Dráčkova Mini ZOO
Přejít na obsah

Rostliny

Pěstováni rostlin > A-Z
Senecio rowleyanus
Starček (Senecio rowleyanus) je sukulent, takže bychom mu měly dopřát spoustu slunce, ale málo vody. Avšak starček je tak trochu výjimka. Spíše než přímé sluneční světlo mu svědčí světlo nepřímé – ale ve velkém množství. Obzvláště mladé rostliny, které ještě nejsou převislé, příliš ostré slunce nepříliš dobře snášejí. Příliš málo světla je také nebezpečné, protože způsobuje, že se rostlina příliš roztahuje, smršťuje listy a vytváří celkově slabší formu.

Zálivka
Na jedné straně je škodlivé hojné zalévání, na straně druhé spousta lidí vodou příliš šetří a rostlina jí má zase nedostatek. Substrát by měl před dalším zaléváním dobře zaschnout. Krátkodobá sucha starček toleruje, nicméně příliš mnoho vody nesnese. Tyto rostliny, i když pocházejí ze suchých oblastí, vyžadují vlhký vzduch a zároveň suchý substrát. Časté zalévání jim může ublížit, ale kropení listů od jara do podzimu fungují skvěle. Při zalévání je také třeba mít na paměti, že dospělé, přerostlé a dlouhé rostliny potřebují méně vody než mladší rostliny.
Péče o starček v zimě
Ústřední topení znamená sušší vzduch. Sférické listy rostliny mohou vysychat. V této situaci zalévání nepomůže a může dokonce ublížit. Rostliny by měly být umístěny na čistém místě, daleko od radiátorů a substrát by měl být udržován velmi mírně vlhký, zatímco listy byste měli i nadále kropit. Kromě toho můžete do blízkosti rostliny umístit zvlhčovač vzduchu. V zimě je zalévání omezené, substrát však nesmí úplně vyschnout. Nejlepší je umístit rostlinu na nejviditelnější místo při teplotě 13 – 16 °C a omezit zálivku na nezbytné minimum.

Starček a vhodný substrát
Senecio rowleyanus vyžaduje velmi propustný substrát. Tuto rostlinu lze vysadit do připravené půdy pro sukulenty nebo do směsi univerzální půdy s hrubým pískem, vermikulitem a jemným štěrkem. Během vegetačního období je dobré rostlině dopřát tekuté hnojivo pro sukulenty jednou za dva týdny. S nástupem podzimu hnojení zcela omezíme.

Rozmnožení rostliny
Množení rostliny je velmi snadné. Její dlouhé výhonky je potřeba čas od času prořezat, aby rostlina měla hustý tvar. Tyto odřezané části je možné použít k zakořenění nových rostlin. Stejným způsobem zachráníme umírající rostliny. I poté, co uděláme zásadní chyby v kultivaci, například po přelití, použití špatného substrátu nebo když rostlina začne hnít, stále existuje šance, že z ní vypěstujeme novou rostlinu. Výhonek by měl být alespoň 10 cm a měl by být zdravý. V závislosti na šířce květináče lze použít dva až pět výhonků. Výhonky se stočí, ale listy by se neměly překrývat – také byste neměly mezi výhonky ponechávat příliš mnoho prostoru. Každých několik dní posypte zakořeněné výhonky, aby byl substrát stále mírně vlhký, a udržujte jej na stinném místě mimo přímé sluneční světlo. Potrvá několik týdnů, než zakoření.
Alsobia dianthiflora
Tipy pro pěstování:
Podle mého je Alsobia vcelku nenáročná rostlinka, která vás i za minimální péči odmění krásnými střapatými kvítky :o)
Osobně pro pěstování používám květinový substrát, do kterého přidávám trochu písku a pro větší lehkost a kyselost zeminy přidám i rašelinu.
Umístění rostlinky je nejlepší na rozptýleném světle nebo i v polostínu, kde mají lístky sytější zelenou barvu. Alsobie nesnáší přímé sluníčko, popálilo by jí listy.
Zálivka přiměřená podle potřeby odstátou nebo v lepším případě dešťovou vodou. Voda nesmí přijít na střed rostlinky ani na listy, způsobuje nevzhledné flíčky.
1x za 14 dní přidáme do zálivky hnojivo, může být na af. fialky, tekuté slepičince nabo jakékoliv hnojivo pro pokojové rostliny.
Co se týče chorob nebo škůdců, může napadnout mšice nebo sviluška,ale zatím jsem se s žádnými na této rostlince nesetkala. Jen pozor na přelití a to hlavně malých nově namnožených rostlinek, hrozí pak uhnívání kořínků nebo houbové choroby nadzemních částí rostliny.

Množení alsobie:
Alsobie vytváří koberec výhonů/šlahounů, které jsou vhodné pro množení.
Na šlahounu je několik rostlinek, osvědčilo se mi nechat šlahounek vcelku a dát jej rovnou do zeminy, ale ne hluboko, jen jej "posadit" na povrch substrátu a zlehka přimáčknout do země pouze části mezi rostlinkami, substrát udržovat jen mírně vlhký, než zakoření je náchylná na vlhko. Jak zakoření a začne růst, je dobré vždy nový šlahoun za každou druhou rostlinkou ustřihnout, podpoříte tím hustý růst rostlinky. Možná se Vám z počátku bude zdát, že rostlinka neroste a "stojí", dejte ji čas a uvídite, že se pak při správných podmínkách rozroste během chvilky neuvěřitelně rychle :o)


Více zde: https://streptocarpus1.webnode.cz/alsobia/
Návrat na obsah